O MODELOWANIU FORMY

środa, 27 maja 2015
data:post.titleWymarzyłaś sobie ciuch?
Masz maszynę do szycia?
Potrafisz szyć?
Więc uszyj go sama!
Ale od czego zacząć..

Gdziekolwiek się nie obejrzysz znajdziesz mnóstwo inspiracji. Z pewnością niejednokrotnie mijasz kogoś na ulicy i z ciekawością oglądasz się by przyjrzeć się bliżej czemuś co przykuło naszą uwagę. Odważniejsi zapytają po prostu przechodnia gdzie kupił dany ciuch. Ale bardzo często bywa, że to jakiś starszy model więc nie znajdziemy go już w sklepie. Nic straconego! Spodobało nam się, mamy pomysł w głowie. Znajdujemy odpowiedni materiał i..


Burda proponuje nam wiele bardzo ciekawych modeli, gotowych do odszycia. Ale gdy użyjesz swojej wyobraźni jesteś w stanie w prostych i klasycznych modelach znaleźć coś więcej. Skoro wiesz co chcesz uszyć wystarczy, że znajdziesz podobną formę w Burdzie. Spokojnie nie musisz od razu kupić stosu Burd, chociaż nie ukrywam, że skoro szyjesz taka kolekcja jest bardzo przydatna. Na stronie Burdy możesz z łatwością przejrzeć wykroje i znaleźć informacje o numerze magazyny, którym dany model się znajduje.

Mamy już pomysł, tkaninę i prostą formę..
Odrysowujemy formę w odpowiednim rozmiarze i upinamy na materiale. Odrysowujemy i pozbywamy się formy. A teraz to już sama przyjemność i zabawa. Użyj mydełka lub kredy i działaj!

Na moim przykładzie..

Mój model to lekko poszerzona, prosta sukienka z wyciętymi plecami, okrągłym dekoltem i rękawkiem do łokcia. Być może gotowy model można znaleźć w Burdzie ale chciałabym Wam pokazać jak chociażby z formy bluzki można stworzyć sukienkę. Użyłam modelu 130 z Burdy 7/2013. Grubszą kreską odrysowana jest forma bluzki. Ta przerywana lub delikatniejsza to pomysł na wprowadzenie zmian. Zacznijmy od dekoltu. Ja stawiam na ten okrągły, ale nie zbyt bliski szyi. Jednak na plecach rysuję zdecydowany dekolt do szpica. Sam więc zdecyduj jaki chcesz i zwyczajnie go narysuj. Rękaw? to wydłużona wersja tego, który tu widzimy. Ale zawsze możesz coś zmienić. Wydłużyć, skrócić, poszerzyć, zwęzić, a nawet zmienić całkowicie jego kształt. Skoro szyjesz mniej więcej znasz kształt klasycznej sukienki czy spódnicy. Można powiedzieć, że w tym przypadku wystarczy wydłużyć tę formę by uzyskać taki efekt. Ale możesz też nadać zupełnie inny kształt. Stwórz dół sukienki jaki chcesz! Masz tu pełne pole popisu! Nie bój się, rysując na materiale nie niszczysz go, zawsze możesz zetrzeć to co Ci nie odpowiada i narysować od nowa. Jeszcze go nie kroisz więc możesz stworzyć co zechcesz. Pamiętaj, żeby wyrównać materiał i spiąć go. Nie chciałybyśmy jakiejś niespodzianki podczas krojenia w postaci braku drugiej warstwy tkaniny. Każdy na swój sposób na odbijanie formy czy przygotowanie formy do krojenia. Niektórzy rysują tę bez zapasu na szwy, więc podczas krojenia muszą pamiętać o dodaniu 1 cm. Dlatego ułatwieniem jest dorysowanie 1 cm, zaraz po stworzeniu gotowej formy. Nim jednak przystąpisz do krojenia, chwile się zastanów. Bezpieczniej jest jak wytniesz mniej niż więcej. Zawsze można coś dociąć, a odciętego materiały już nie doszyjesz. Przynajmniej nie z ładnym efektem. Poza tym każdy z nas ma inne kształty więc wycięty dekolt z przodu lub tyłu nie zawsze może ładnie wyglądać. Wytnij więc mniejsze dekolty, które podczas pierwszej przymiarki dopracujesz. 


Z tej samej formy uszyłam już bluzę. To dość elegancka i sztywna forma. Mnie nie udało się znaleźć fajnego modelu bluzy w Burdzie więc skorzystałam z tego modelu. Pozbyłam się zaszewek piersiowych, które w bluzie nie występują, a tył skroiłam na okrągło bez zaszewek ze złożonego materiału. Rękaw? jedynie wydłużyłam tę formę, którą tutaj widzicie. 

Jak pozbyć się zaszewek?

Ja zwyczajnie ją usuwam rysując jak na zdjęciu. Możesz też spiąć formę tak jak upinasz już materiał na zaszewkę i odrysować ją na tkaninie. Uzyskasz ten sam efekt. 


Nie zapomnij!

Wstępnie mieliśmy formę w Twoim rozmiarze. Przerysowaliśmy ją. Zanim wykroisz nie zapomnij sprawdzić wymiary! Rysując możesz ująć i dodać objętości, musimy więc pamiętać, żeby przy tym wszystkim nie stworzyć sobie za małej formy. Lepiej mieć większą wstępną formę ubrania, która zmniejszysz po pierwszej przymiarce.Jeżeli nie potrafisz sama dorysować tego czego chcesz lub znalazłaś dwie formy, ale w jednej odpowiada Ci góra, a w drugiej dół - możesz je połączyć. Dopasuj rozmiary i upnij je razem na materiale, odrysuj taką formę i przerysuj odpowiednio. W ten sposób możesz tez uzyskać np. model sukienki, który w formie przeszywany jest w tali, a ty tego przeszycia nie chcesz mieć.

Sama widzisz, nie musisz szyć jedynie tego co proponuje nam konkretna forma. Możesz uszyć co zechcesz na jej podstawie. Jedynie czego potrzebujesz to wyobraźnia i mydełko. 

A teraz pomyśl co byś chciała sobie uszyć i zrób to!

2 komentarze

  1. Świetny post :) Pokazujesz, że wykroje Burdy dają nam duuuże pole do popisu :)

    OdpowiedzUsuń