O PRASOWANIU PODCZAS SZYCIA ROZMAWIAM Z WŁAŚCICIELKĄ SZKOŁY SZYCIA KANVA

czwartek, 11 czerwca 2015
data:post.title


W codziennym życiu o prasowaniu wiemy tyle, że przy użyciu odpowiedniego sprzętu z łatwością możemy wyprostować zagniecioną tkaninę. Dzięki tej czynności nasze ubrania wyglądają ładniej i schludniej. Dla jednych nie ma to najmniejszego znaczenia, a takie urządzenie jak żelazko mogło by w ogóle nie istnieć. Dla innych prasowanie jest podstawowa czynnościom przed wyjściem z domu, a żelazko obowiązkowym podręcznym sprzętem w każdej podróży. A jak ta czynność ma się do szycia?

Podczas zajęć w Centrum Szkoleń i Przedsiębiorczości "KANWA", nauczyłam się nie tylko szyć ale przede wszystkim prasować. Odkryłam tajemnice użyteczności żelazka i pozyskałam cenne rady dotyczące tej umiejętności. Po ukończeniu kursu, porządnie odprasowałam moje odszyte już modele i muszę przyznać, że sama bardzo pozytywnie byłam zaskoczona efektami. Dlatego postanowiłam się tą wiedzą z Wami podzielić. Nikt jednak lepiej nie udzieli niezbędnych informacji na ten temat jak profesjonalna krawcowa.

O prasowaniu podczas szycia rozmawiam z Panią Wiesławą Czajkowską – krawcową, właścicielką szwalni oraz Centrum Szkolenia i Przedsiębiorczości „ KANWA”.

Czym jest prasowanie w procesie szycia?

Celem prasowania jest nadanie odzieży efektownego wyglądu a prawdziwą sztuką- osiągnięcie tego celu przy użyciu minimalnych sił i środków.

Obecne tendencje w modzie preferują tzw. miękkie wykończenia, czyli brak mocnych usztywnień oraz prasowanie podkreślające lekkość i przestrzenną formą tkaniny.
Aby taki efekt osiągnąć należy zawsze pamiętać, że proces prasowania od początku do końca jest nierozerwalnie związany z funkcją szycia, a końcowy wygląd odzieży w ogromnym stopniu zależy od naszych umiejętności i posiadanego sprzętu do prasowania.

Dla dużej części osób zaskoczeniem będzie fakt, że proces prasowania należy rozpocząć jeszcze przed przystąpieniem do krojenia. Już wtedy należy dokładnie zbadać wrażliwości danego materiału na temperaturę i stopień jego kurczliwości.

Proces parowanie tkaniny żelazkiem doprowadza do jej wstępnego obkurczenia i zastępuje dekatyzację na mokro. Z tak przygotowanej tkaniny można wykrawać poszczególne element odzieży bez obawy o zmniejszenie obwodów w trakcie prasowania międzyoperacyjnego.
Jeżeli przygotowaliśmy tkaninę zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami i wszystkie elementy zastały prawidłowo wykrojone – możemy nareszcie przystąpić do szycia.

Najważniejsze zasady obowiązujące w trakcie szycia?                           Jak i kiedy to robić…

Każdy szew czy zaszewka muszą być rozprasowana na płasko, czyli w momencie, kiedy jest do nich najlepszy dostęp. Przykładowo- zszywamy wszystkie części pleców i rozprasowujemy od lewej strony rozkładając szwy na boki. Do prasowania używamy oczywiście pary. Obracamy plecy na stroną prawą, nakładamy szmatkę i doprasowujemy, sprawdzając czy nigdzie nie powstała zakładka. Jeżeli posiadamy deskę z odciągiem włączamy go i odprowadzamy wilgoć utrwalając w ten sposób rozprasowanie. Jeżeli odciągu nie posiadamy, delikatnie odkładamy prasowany element do ostygnięcia i osuszenia. W identyczny sposób postępujemy z przodem. Mając tak przygotowane elementy przodu i tyłu możemy przystąpić do zszycia ramion oraz boków. Kolejny etap prac, to oczywiście rozprasowanie szwów bocznych i ramion. Ważną rzeczą przy szyciu rękawów jest konieczność rozprasowania szwu łokciowego przed zamknięciem drugiego wewnętrznego szwu. Stan ten ma nam ułatwić prawidłowe uformowanie rękawa przed jego wszyciem.  Trzymając się wyżej wspomnianych zasad, otrzymujemy idealnie przygotowany wyrób do ostatecznego wykończenia.

Czy prasowanie podczas szycia ma znaczenie? Czy jest konieczne? Czy raczej można je pominąć?

Śmiało można powiedzieć, że nie ma szycia bez prasowania, a ostateczny wygląd przygotowanej przez nas odzieży świadczy o naszym profesjonalizmie i znajomości sztuki krawieckiej.


Co prasować, a czego nie?

Każda tkanina wymaga prasowania, zarówno ta gruba jak i ta najcieńsza.

Czy prasując możemy coś zepsuć?

Musimy pamiętać, że prasowaniem można wiele naprawić, ale i wiele zepsuć. Dlatego tutaj liczą się nie tylko nasze umiejętności, ale i sprzęt.

Czy do prasowania potrzebujemy specjalistycznego sprzętu? A jeżeli go nie mamy? Czym prasować w domu, jakiego sprzętu użyć i na co zwrócić uwagę przy jego kupnie?

Kupując żelazko, staramy się wybrać najlepsze, na jakie nas stać. Dzisiaj na rynku znajduje się cała masa produktów, które aspirują do miana żelazka idealnego. Warto jednak pamiętać, że najlepsze to te, które mają przemysłowy rodowód i są wyposażone w dodatkową wytwornicę pary. W takim zestawie para pod wysokim ciśnieniem(ok.3 atm.) dostaje się do żelazka i dzięki temu prasuje szybciej i efektywniej. Na stopę żelazka warto założyć specjalną nakładkę teflonową, która zabezpiecza materiał przed wyświeceniem. Skuteczność prasowania zależy także, od jakości deski prasowalniczej, która powinna mieć odsysanie pary. Urządzenie to dzięki wbudowanemu silnikowi z wentylatorem, odsysa wilgoć z prasowanego materiału i z powierzchni deski. Taki zestaw będzie idealnym wyposażeniem.

Czy prasując możemy coś zepsuć? 
Co możemy naprawić lub co poprawić prasując?

Przystępując do prasowania musimy pamiętać, że zawsze mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje np. wyświecenia czy wybicia szwów. Mając profesjonalny sprzęt można to w dużym stopniu naprawić. Niwelowanie nadmiernych wyświeceń zawsze zaczynamy od odparowania śladów na strony lewej tkaniny, trzymając żelazko w powietrzu. Potem przechodzimy na stronę prawa i czynność powtarzamy. Następnie włączamy odciąg i osuszamy tkaninę. Ostatni etap to szczotkowanie po stronie prawej. Czynność powtarzamy do momentu osiągnięcia zadowalających efektów.
Jeżeli w trakcie szycia zdarzy nam się rozciągnąć podkrój dekoltu lub pach łatwo można to naprawić odpowiednią techniką prasowania, czyli punktowym naciskiem żelazka na newralgiczne miejsca i równoczesnym wklejeniem odpowiedniej taśmy, (ale to już temat na inna opowieść).

Przypalić żelazko  zdarzyło się każdemu, co dalej? Jak je uratować?

Jeżeli po dłuższy użytkowaniu na stopie żelazka pojawią się zabrudzenia należy ja posmarować specjalnym sztyftem do czyszczenia żelazek, chwilę odczekać i wypolerować powierzchnię suchą szmatką. Czynność powtarzamy do skutku. Ważne - stopa żelazka musi być gorąca.

Dobra rada..

Ostatnim argumentem przemawiającym za posiadanie profesjonalnego żelazka jest możliwość odparowania konfekcji ciężkie, czyli żakietów i płaszczy na wisząco na wieszaku po praniu. Możliwość prasowania pionowego jest bardzo istotny przy odparowywaniu wewnętrznej podszewki oraz przy odświeżaniu konfekcji z flauszu. W ten sposób można usunąć zagniecenia sezonowe powstająca w trakcie przechowywania odzieży w szafie.

Bardo dziękuję za rozmowę!

Mam nadzieję, że udało Nam się przybliżyć Wam temat prasowania podczas szycia, a przede wszystkim rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy. A teraz do dzieła!

Jednocześnie bardzo dziękuję Pani Wiesławie Czajkowskiej za pomoc, dobre rady i wzięcie udziału w moim cyklu postów związanych z szyciem. Myślę, że Pani Wiesława jeszcze niejednokrotnie nam o czymś opowie.


Jeżeli jesteście zainteresowani nauką szycia w Centrum Szkolenia i Przedsiębiorczości "KANWA" to zapraszam do odwiedzenia strony centrum www.kanwa.edu.pl

Nauka szycia, dobre rady, pyszna kawa i ciasto.
Gorąco polecam!
Prześlij komentarz