POPRAWNE ZDEJMOWANIE MIARY

niedziela, 26 lipca 2015
data:post.title

Wydawałoby się, że rozmiarówka ubrań jest jedna. Jednak bardzo często zdarza się, że rozmiar rozmiarowi jest nie równy i w zależności od sklepu potrzebujemy innego. O ile robimy zakupy w sklepach stacjonarnych ten problem w zupełności nam nie przeszkadza ponieważ możemy zmierzyć dany produkt i dopasować rozmiar na miejscu. Coraz częściej jednak decydujemy się na zakupy on-line, wówczas jesteśmy zdani na wymiary podane przez producenta i aby upewnić się czy dany rozmiar nam odpowiada musimy dokonać własnej miary. Ten sam problem pojawia się podczas zamawiania u krawca ubrań szytych na odległość. Wówczas czynność pomiarowa jest bardzo istotna. W końcu to na jej podstawie zostanie uszyty nasz produkt więc to tylko od nas zależy czy zamówione ubranie będzie na nas pasowało. Poniżej znajdziecie informacje jak i czym należy się zmierzyć.

Jeżeli dokonujesz pomiarów obwodowych czyli zdejmujesz miarę bezpośrednio na ciele pamiętaj żeby robić to najlepiej w bieliźnie wówczas miara będzie najlepsza. Ważne jest również by nie robić tego samemu, poproś kogoś o pomoc. W tym przypadku jedynym narzędziem pomiarowym jakiego możesz użyć to metr krawiecki! 

Jesteśmy gotowi więc zabieramy się za pomiary obwodowe...

Odpręż się i rozluźnij! Ważne jest by stać prosto i naturalnie. Żeby pomiar był rzeczywisty metr nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt mocno naciągnięty. Otaczamy daną część ciała taśmą centymetrową i odnajdujemy miejsce, w którym ona się łączy.

W zależności od tego co kupujemy lub co szyjemy potrzebujemy odpowiedniej miary. Poniżej przedstawiam jak i gdzie najlepiej je zdjąć:

1. Obwód szyi - w miejscu styku z ramionami, tuż nad obojczykiem
2. Obwód klatki piersiowej - taśma przebiega przez najbardziej wypukły punkt biustu, tuż pod pachą
3. Obwód talii - bardzo blisko ciała, wzdłuż najgłębszego wcięcia w talii
4. Obwód bioder - równolegle, wzdłuż najszerszego miejsca bioder (miejsce pomiaru zależy od figury)
5. Długość przodu do talii- od nasady szyi przez wierzchołek biustu do linii talii. W ten sam sposób możemy zmierzyć wysokość biustu - od nasady szyi po wierzchołek biustu.
6. Szerokość ramienia - od nasady szyi po staw ramienny
7. Szerokość ramion - od lewego stawu ramiennego po prawy
8. Szerokość pleców - od pachy do pachy ( równolegle)
9. Długość pleców - od kręgu szyjnego, wzdłuż pleców do linii talii
10. Obwód ramienia - w najszerszym miejscu przedramienia ( miej więcej w miejscu wszycia rękawa, blisko pachy)
11. Długość rękawa - przy lekko zgiętym łokciu, od główki rękawa przez łokieć do nadgarstka
12 A Obwód nadgarstka - taśma przebiega w około miejsca poniżej łokcia
12 B Obwód poniżej łokcia - taśma przebiega w około nadgarstka

Dodatkowe pomiary:

13. Długość nogawki/spódnicy/sukienki ( podczas miary spodni, w zależności od modelu dodatkowo należy zmierzyć obwód uda, łydki i obwód przy końcu nogawki)
Wszystkie potrzebne pomiary spisz na kartce i upewnij się, że wszystko się zgadza. Nim kupisz ubranie lub przekażesz miarę krawcowej zastanów się, w których miejscach potrzebujesz luz. Dużo zależy od wyboru materiału, z którego jest wykonane nasze ubranie. Niektóre z nich mocno się rozciągają wówczas potrzebne są pomiary blisko ciała, a w niektórych przypadkach nawet nieco mniejsze. Inne są na tyle sztywne, że kompletnie nie dopasują się do ciała, w związku z czym musimy się starać aby pomiary nie były za małe co sprawi, że nasze ubranie będzie nas uwierało i krepowało ruchy.

Bardzo często zdarza się, że nie mamy w domu metra krawieckiego i kogoś kto mógłby nam pomóc. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć w szafie model ubrania bardzo zbliżony do zamawianego, którego rozmiar nam odpowiada. Najlepiej go wyprasować i rozłożyć na równej powierzchni. Nie rozciągamy ubrania, musi leżeć swobodnie. Pamiętaj o sprawdzeniu czy przypadkiem, w którymś miejscu materiał nie jest podwinięty czy założony. Potrzebujemy linijki lub innej miarki. Dokonujemy pomiaru na płasko, w ten sposób aby uzyskać obwód danego miejsca należy pomnożyć pomiar na płasko razy dwa ( rzecz oczywista ale czasem umyka).

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wszelkie wątpliwości związane ze ściąganiem miary. Myślę, że teraz już nie tylko w sklepach internetowych kupicie odpowiednie rozmiary ale i łatwiej będzie Wam porozumieć się z krawcowymi szyjącymi dla Was ubrania. Ja również będę znacznie spokojniejsza podczas przyjmowania Waszych zamówień, jeżeli tylko zastosujecie się do powyższej instrukcji wszelkie pomiary będą się zgadzać!

Prześlij komentarz